3M VHB GPH110GF Circles Discs 30mm diameter 100 Circles per Roll
100 discs/Circles per roll Size 30mm diameter.
Other range of diameters / sizes circles are available on request.
Product Benefits
  • High Initial Tack
  • Grey colour
  • 3M branded red siliconised polyethylene film liner
  • Double coated acrylic foam tape
  • 1.10 mm thick
  • 100% closed cell acrylic foam
  • High temperature performance (short term 230° C)
  • Good balance of high temperature and peel & shear performance
  • Soft foam enables stress relaxation & an easy application
  • Good sealing properties
  • For indoor and outdoor application
Description
For applications in metal working, signage, appliances and specialty vehicle
Application Temperature:
3M GPH110GF DATASHEET
Additional information
Width
25mm x 33m